Obec  Obecní úřad  Společenský klub  Art Time-Lodenice.Net   Dnes je 27.5.2024

Základní informaceDůležité dokumentyPro uživateleJak se stát členem?VysílačeIP TelefonieOtázky a odpovědiKontakty

 

Vážení spoluobčané, přátelé internetu,

rádi bychom vám prostřednictvím zpravodaje představili projekt  LODĚNICE.NET. Cílem tohoto příspěvku je přiblížit projekt a zjistit orientační počet zájemců o něj.

 LODĚNICE.NET má v podstatě vytvořit v naší obci komunitní počítačovou síť s vysokorychlostním přístupem na internet při co nejnižších nákladech na připojení.

Tato tzv. komunitní síť bude mít tyto základní výhody:

  • budete mít k dispozici připojení na internet s vysokorychlostními parametry ( až 6 Mbps )
  • budete platit nižší poplatek za připojení ve srovnání s komerčními sítěmi
  • budete mít možnost sdílet data s ostatními členy sítě, možnost hrát síťové hry
  • už nebudete potřebovat pevnou telefonní linku => žádný zbytečný měsíční paušál
  • budete moci volat s ostatními členy sítě zcela zdarma
  • budete si moct zřídit tzv. IP telefon (  VoIP )
  • a v neposlední řadě si rozšíříte kontakt s lidmi z místa bydliště jak elektronický, tak osobní, v době kdy je vše stále anonymnější (a kdy víme spoustu intimních věcí o úplně cizích lidech z vily, ale pomalu nevíme jak se jmenuje náš soused :) a spousty dalších výhod…….

 Několik základních informací o principech fungování sítě:

  • LODĚNICE.NET nebude mít žádného vlastníka. Vy, jeho uživatelé se stanete členy neziskového občanského sdružení Art Time a budete se tak moci více zapojit do kulturně uměleckého života naší obce. Celá síť bude tvořena vašimi jednotlivými počítači.
  • Náklady na připojení se budou skládat ze 3 částí:

1)       To nejdůležitější je samotné zařízení, pomocí kterého se budete do sítě připojovat. Jedná se o bezdrátové (WiFi) zařízení, anténu, konektory a kabely – tato zařízení zůstávají ve vašem vlastnictví a jeho cena bude cca 2500,- Kč. Tuto cenu je dále možno snížít.

2)       Druhá část je jednorázový vstupní poplatek do sdružení 1000,- Kč.( Ze vstupních poplatků budou hrazeny náklady na výstavbu sítě a investice s tím spojené. )

3)       A v neposlední řadě měsíční členský poplatek 300,- Kč, díky kterému bude mít k dispozici neomezené připojení k internetu a komunitní síti.

O posledních dvou položkách budete rozhodovat i Vy !!!

Fungování a samotná realizace projektu je závislá na počtu účastníků sítě. Případné zájemce proto prosíme o vyplnění dotazníku a vhození do boxu v loděnickém klubu či zaslání informací na e-mail: majkl@cms.cz

 Jak bude síť fungovat technicky:

Síť bude fungovat na bezdrátové technologii IEEE 802.11a,b,g (WiFi), tedy prostřednictvím mikrovlnných spojů v bezlicenčním pásmu 2.4 GHz nebo 5 GHz. S využitím této technologie je možné budovat levnou a výkonnou síť. Zdroj konektivity (připojení k internetu) bude přiveden z Berouna přes přijímač umístěný na střeše loděnického Klubu (bude vybudován ze vstupního poplatku). Z něj pak bude signál rozveden na několik dalších objektů, kde budou umístěny tzv. vysílače (přístupový bod/ access point/AP). Signál budou dále čerpat jednotliví členové sdružení, kteří na tento přístupový bod mají přímou viditelnost. Celé schéma budoucí sítě by mělo vypadat podle obrázku.

Rychlost připojení se bude postupně navyšovat podle počtu členů sdružení. Cílem je, aby konektivita rostla o 1 Mbit na každých cca 20 členů. Podobné sítě fungují i v jiných větších či menších obcích. např..: Chyňava (www.chynava.net), Rudná u Prahy (www.rudna.net), Unhošť (www.unhfree.net), Kladno (www.klfree.net) a jiné. Na jejich webových stránkách se můžete dozvědět další informace, které Vám pomohou se rozhodnout, zda se k nám připojit.

 

 

 

 

 

Doufáme, že náš záměr osloví alespoň část loděnických občanů a že tak dílem přispějeme k rozvinutí informatiky a v podstatě i vylepšení kulturního života obce.

 

Za rodící se LODĚNICE.NET                            Ing.Ondřej Brodecký a Ing.Michal Špiryt

 

  Aktuality

(C) 2006 Smajkls